BT151X-500C,127
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
BT151X-500C,127
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.75 V
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 500 µA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 7.5 A
Mfr : WeEn Semiconductors
Supplier Device Package : TO-220F
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 12 A
Voltage - Off State : 500 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 15 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Package / Case : TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 20 mA
Base Product Number : BT151
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 100A, 110A
Description : SCR 500V 12A TO220-3
Contact Now
SCR 500 V 12 A Standard Recovery Through Hole TO-220F