S2004DS1TP
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
S2004DS1TP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 2 µA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 2.5 A
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-252, (D-Pak)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 4 A
Voltage - Off State : 200 V
Operating Temperature : -40°C ~ 110°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 50 µA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 800 mV
Package / Case : TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
SCR Type : Sensitive Gate
Current - Hold (Ih) (Max) : 4 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 25A, 30A
Description : SCR 200V 4A TO252
Contact Now
SCR 200 V 4 A Sensitive Gate Surface Mount TO-252, (D-Pak)